Chcesz zacząć ćwiczyć na siłowni? Zależy Ci na świetnych efektach, ale jednocześnie na bezpieczeństwie? W takim przypadku poznaj nasze ABC ćwiczenia na siłowni!

Siłownia to najprostszy sposób, aby wyrzeźbić ciało, zrzucić nadmiar kilogramów, a także poprawić swoją kondycję. Szeroka gama urządzeń do treningów dostępnych na siłowni pozwala na wykonywanie ćwiczeń różnych partii ciała – zarówno przez osoby początkujące, jak również te, które posiadają więcej doświadczenia.

Gdy dopiero rozpoczynasz swoje treningi na siłowni, sprawdź nasze porady. Dzięki nim możesz łatwiej osiągnąć wyznaczone cele!

  1. Poznaj obsługę urządzeń

Chociaż może wydawać się, że obsługa urządzeń na siłowni jest banalna, to jednak wielu początkujących nie korzysta z nich prawidłowo. Jeśli mamy wątpliwości, możemy skorzystać z pomocy instruktora. Porady znajdziemy także w internecie.

  1. Pamiętaj o krótkiej rozgrzewce

Trening na siłowni także powinniśmy poprzedzić rozgrzewką – dzięki temu można rozruszać mięśnie a także zmniejszyć ryzyko kontuzji i sprawić, że trening właściwy będzie bardziej efektywny. Jako rozgrzewkę możemy wybrać proste ćwiczenia jak skłony lub przysiady albo krótki bieg lub jazdę na rowerku.

  1. Regularnie nawadniaj organizm

Podczas wysiłku fizycznego mocno się pocimy, a tym samym tracimy dużo wody. Warto zatem pamiętać o tym, żeby na siłownię zabrać dużą butelkę wody albo specjalnego napoju z elektrolitami, który szybko uzupełni braki.

  1. Zadbaj o wygodny strój

Odpowiednia odzież do ćwiczeń na siłowni również ma duże znaczenie. Nie musimy wcale wydawać na niej fortuny – teraz można kupić ją nawet w internecie. Nie zapominajmy także o obuwiu przystosowanym do ćwiczeń na siłowni.

  1. Pamiętaj o zasadach higieny

Gdy korzystamy z urządzeń na siłowni, pozostawiamy na nich swój ślad – to pot, który osadza się na ławeczkach, uchwytach i innych elementach urządzeń siłowych. Warto zatem pamiętać o higienie i wycierać te elementy przed sobą oraz po sobie.

  1. Nie forsuj się

Forsowne, wymagające ćwiczenia fizyczne najlepiej pozostawić bardziej doświadczonym trenującym. Na początek najlepiej zacząć od tych prostszych, niewymagających, aby dopiero potem przejść do tych bardziej zaawansowanych.

  1. Przejdź na zdrową dietę

Każdy, kto chce zacząć treningi, powinien pamiętać także o tym, jak duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Zmiana nawyków żywieniowych, stosowanie zdrowszych zamienników popularnych produktów, skorzystanie z pomocy dietetyka – dzięki tym działaniom obrane cele będą jeszcze łatwiejsze do osiągnięcia!