W życiu większości ludzi prędzej czy później pojawia się taka sytuacja, kiedy potrzebują skorzystać z pomocy prawnika lub potrzebują fachowej rady prawnej. Pojawia się wtedy pytanie – do kogo się zwrócić w konkretnej sprawie? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że prawnik, adwokat oraz radca prawny to określenia dotyczące tego samego. W rzeczywistości jednak istnieją różnice między tymi zawodami.
Kim jest prawnik?
Dla osoby, która specjalizuje się w prawie różnica między określeniami takimi jak prawnik adwokat czy radca prawny są oczywiste – jednak dla całej reszty sprawa prezentuje się nieco bardziej skomplikowanie. Na samym początku zastanówmy się więc kim jest prawnik. Tytułem tym określany jest każdy, kto ukończył studia prawnicze i posiada tytuł magistra prawa. Nie oznacza to, że każdy może zostać prawnikiem, ponieważ przygotowanie do wykonywania tego zawodu wymaga mnóstwo czasu i dużo nakładu pracy. Prawnik to najniższy stopień zawodowy, jeśli chodzi o uprawiania, ale mimo to powinien on doskonale znać przepisy oraz umieć wykorzystywać je w praktyce.
Po ukończeniu 5-letnich studiów i zdobyciu tytułu magistra, każdy prawnik może złożyć wniosek o odbycie konkretnej aplikacji – na przykład adwokackiej, radcowskiej, sędziowskiej czy notarialnej. W tym celu musi podjąć się egzaminu wstępnego, a następnie odbyć aplikację, który trwa kilka lat.
Adwokat i radca prawny – czym się różnią?
Adwokat, jak i również kancelaria radców prawnych Łódź ma za zadanie świadczenie pomocy prawnej swoim klientom. Różnica między tymi zawodami polega głównie na formie wykonywania zawody. Radca prawny to specjalista, który może zostać zatrudniony na umowę o pracę, natomiast adwokat wykonuje swoją pracę jedynie jako wspólnik spółki lub prowadząc indywidualną działalność gospodarczą. Do radcy prawnego i adwokata warto zgłosić się, gdy potrzebujemy zasięgnąć porady lub opinii prawnej lub chcemy, by doświadczony prawnik reprezentował nas przed sądem jako pełnomocnik lub obrońca. Natomiast konkretnie do radcy prawnego należy zgłosić się, jeżeli chcemy zatrudnić prawnika w swojej firmie na umowę o pracę.