Niemal każdy z nas, chociaż raz w życiu zmagał się z intensywnym bólem gardła, który wręcz uniemożliwiał mu przełykanie. Bardzo często za zapalenie gardła odpowiedzialna jest angina, która występują pod dwoma postaciami – bakteryjną i wirusową. Na czym polega jej skutecznie zapobiegania i jak można przynieść sobie ulgę, gdy towarzyszą nam jej objawy?

Angina – czym tak naprawdę jest?

Angina to dolegliwość, która charakteryzuje się ostrym zapaleniem gardła oraz znajdującymi się w ich pobliżu migdałków. Najczęściej wywołana jest przez bakterie – paciorkowce – lub wirusy. W pierwszym przypadku choremu towarzyszy wysoka gorączką oraz niezbędne jest jak najszybsze podanie antybiotyku. Angina na tle wirusowym ma mniej intensywny przebieg i częściej dotyka dorosłych. Choroba objawia się również bólem głowy, dreszczami i dusznościami. Podobnie jak grypą i przeziębieniem można zarazić się nią drogą kropelkową – przebywając w towarzystwie osoby zarażonej. Często wystarczy również dotknięcie tych samych przedmiotów, co osoba zarażone, a następnie przyłożenie dłoni do nosa lub ust.

Angina – jak jej zapobiegać i leczyć?

Osoby chore powinny umówić się na konsultację z lekarzem, który będzie wstanie stwierdzić, czy pacjentowi należy podać antybiotyk. Niezależnie od tego są jest przyczyną choroby niezwykle ważna jest odpowiednia ilość odpoczynku, wentylacja oraz nawilżanie pomieszczenia, w którym przebywa chory oraz stosowanie leków zmniejszających temperaturę ciała. Choremu ulgę mogą przynieść pastylki do ssania oraz płukanki na gardło z ciepłej wody oraz soli. Wbrew powszechnym opiniom, w okresie choroby poleca się spożywanie zimnych produktów – na przykład lodów. Na powiększone węzły chłonne można stosować ciepłe okłady. Pacjent powinien również przyjmować duże ilości wody, ponieważ gorączka przyczynia się do utraty wody z organizmu. Jak natomiast zapobiegać chorobie? Duże znaczenie ma odpowiednia higiena rąk oraz unikanie kontaktu z osobami chorymi, które kaszlą lub kichają. Nie poleca się spożywania gorących napojów w zimie ani zimnych podczas upałów, co powoduje rozszerzanie się naczynek krwionośnych oraz ułatwia wnikanie bakterii i ich rozmnażanie.