Delektowanie się aromatyczną kawę na balkonie w ciepły, wiosenny dzień to bardzo atrakcyjna perspektywa. Dlatego niemal każdy, kto planuje wybudować dom, staje przed ważnym dylematem – zdecydować się na projekt z balkonem, czy też nie?

Jakie są zalety i wady balkonu w domach jednorodzinnych?

Posiadanie balkonu we własnym domu ma wiele zalet. Idealnie wkomponowany w estetykę budynku balkon bez wątpienia stanowi ozdobę domu. Zapewnia też komfort oraz wypoczynek wszystkim domownikom. Nie ma nic przyjemniejszego niż zaczerpnięcie świeżego powietrza o poranku lub obserwowanie zachodzącego słońca.

Balkon to także dodatkowa przestrzeń, która może służyć praktycznym celom. Sprawdzi się jako spiżarnia lub miejsce na rower. Możemy wywiesić na nim pranie w ciepły dzień. Balkon może nawet pełnić funkcje dodatkowego pokoju. Pozwala też na lepsze doświetlenie pomieszczenia.

Co warto wiedzieć o wadach takiego rozwiązania?

Chociaż posiadanie balkonu często okazuje się praktyczne i komfortowe, ma też wady. W przypadku małych przestrzeni drzwi balkonowe potrafią utrudniać zaaranżowanie wnętrza. Przestronny balkon, który połączony jest z kilkoma pokojami, przyczynia się do utraty poczucia prywatności. Dodatkowe przeszklenia wpływają też na większą utratę ciepła. Sama budowa balkonu to dodatkowe wydatki. Jego projekt, zbrojenia, wyprofilowanie i zaizolowanie, a nawet hydroizolacja zwiększa koszt inwestycji.

Czy warto budować balkon?

Balkon w domach jednorodzinnych – chociaż wiąże się z dodatkowymi kosztami, potrafi być ozdobą budynku i komfortowym miejscem na odpoczynek. Jego budowa powinna być jednak uzależniona od potrzeb i oczekiwań domowników.

Warto też wziąć pod uwagę lokalizacje naszego domu – czy znajduje się przy ruchliwej ulicy, czy też w spokojnym miejscu, na przykład w pobliżu lasów lub łąk. Od tego w głównej mierze zależy jak często będziemy z niego korzystać.  Decyzja o posiadaniu balkonu powinna być podjęta już na etapie projektowania domu – musi więc być dobrze przemyślana.