Urządzenia do pakowania, inaczej pakowarki, to szeroka gama sprzętu pozwalającego na szybkie i dokładne opakowanie towarów. Są one powszechnie stosowane w wielu firmach. Jakie rodzaje urządzeń do pakowania wyróżniamy?

Pakowanie nie musi być skomplikowane. Za pomocą dedykowanego sprzętu można pakować błyskawicznie, wygodnie, a także precyzyjnie.

Pakowarki to sprzęt, który może być używany do pakowania różnych towarów. Stosowany jest on w szczególności w branży spożywczej, ale również używane są one w wielu innych dziedzinach przemysłu, w tym między innymi w branży chemicznej, farmaceutycznej, maszynowej.

Wśród najczęściej używanych pakowarek znajdują się:

  • maszyny do owijania foliami – owijarki
  • zgrzewarki do folii stretch
  • pakowarki próżniowe
  • kartoniarki

Maszyny do owijania foliami – owijarki

Owijarki to urządzenia pozwalające na przyspieszenie pakowania towarów z wykorzystaniem folii. Stosowane są one zarówno do pakowania mniejszych opakowań, w tym kartonowych, jak również można owijać nim palety. Do owijarek stosuje się specjalne folie stretch, które odpowiednio się naciągają i przylegają do siebie. Owijarka naciąga folie na pakunek i zabezpiecza go przed czynnikami zewnętrznymi.

Zgrzewarki do folii stretch

Folie stretch wykorzystują także urządzenia do zgrzewania, która nazywane są także gorącymi stołami. Pakowanie odbywa się wtedy przez wstępne owijanie produktów, które następnie zgrzewane są z użyciem płyty grzejnej.

Pakowarki próżniowe

Do pakowania produktów wymagających ochrony przed dostępem powietrza stosuje się pakowarki próżniowe. Są to urządzenia zgrzewane wyposażone w kompresor. Wypompowują powietrze z foliowego opakowania, a potem zgrzewają je. Pakowanie próżniowe przez ograniczenie dostępu tlenu hamuje rozwój drobnoustrojów.

Kartoniarki

Urządzenia przeznaczone do składania kartonów oraz do ich zamykania. Pozwalają na bezpieczne i łatwe pakowanie różnych przedmiotów, w tym o większym ciężarze. Kartoniarki mogą także korzystać z kleju do sklejania kartonu.

Podsumowując, dobór odpowiednich urządzeń do pakowania to podstawa, gdy liczy się skuteczne zabezpieczenie towarów!