Sianokiszonka jest jedną z najpopularniejszych pasz objętościowych w żywieniu bydła. Jej produkcja jest obecnie jeszcze prostsza dzięki zastosowaniu folii do sianokiszonek.

Dobór odpowiedniej folii do sianokiszonki ma szczególne znaczenie dla jakości produkowanej paszy dla zwierząt. Wewnątrz balotu – owiniętego folią materiału zachodzą procesy fermentacyjne, które powodują wytworzenie materiału bardzo dobrze przyswajalnego przez bydło.

Gdy folia jest niskiej jakości lub też dojdzie do jej uszkodzenia, wówczas do wnętrza balotu dostaje się tlen, który powoduje proces gnicia. Wobec tego odpowiednia folia do sianokiszonek ma bardzo duże znaczenie.

Dobra folia do sianokiszonek – czyli jaka?

W sprzedaży można znaleźć obecnie pełną gamę różnych folii do sianokiszonek. Wobec tego rolnicy zadają sobie pytanie – jak wybrać najlepszą?

Przede wszystkim dobra folia do sianokiszonek powinna być odporna mechanicznie na przebicia oraz przerwania, aby do wnętrza balotu nie został się tlen. Także powinna być odporna na działanie czynników pogodowych – promieniowania UV, deszczu, gradu, ujemnych temperatur.

Ponadto, foli do sianokiszonek wysokiej jakości powinna być odpowiednio elastyczna i kleista, aby dobrze przywierała do materiału i pozwalała na hermetyczne zapakowanie balotu.

Pod uwagę bierze się także parametr wydajności – dzięki niemu można określić, na ile balotów wystarczy jedna rolka folii. Ten parametr można ocenić na podstawie wagi rolki. Im cięższa rolka, tym więcej ma metrów.

Kupujesz folię do sianokiszonek? Zwróć uwagę na jej kolor

Folia do sianokiszonek jest oferowana w czterech podstawowych kolorach, a mianowicie:

  • białym
  • jasnozielonym
  • ciemnozielonym
  • czarnym

Kolor folii nie tylko powala na łatwe oznaczenie pokosu, ale również wpływa na nagrzewani się sianokiszonki. Im ciemniejszy kolor, tym baloty nagrzewają się bardziej. Jasne kolory jak biały i jasnozielony stosowane są do wczesnych pokosów przed letnimi upałami, natomiast ciemniejsze do ostatniego pokosu, już po najcieplejszych miesiącach.