Klimatyzacja pojawia się w coraz większej liczbie polskich domów, a jej użytkownicy mogą liczyć na przyjemny komfort podczas upalnych dni. Jednak tego typu urządzenia powinno się regularnie czyścić oraz serwisować. Dlaczego należy to robić i jak dbać o czystość klimatyzatora?

Dlaczego należy dbać o czystość klimatyzacji?

Głównym celem montażu klimatyzacji jest dbanie o komfort termiczny domowników. Aby jednak powietrze, którym oddychamy, było czyste i zdrowie, niezbędne jest regularne czyszczenie urządzenia.

Każda klimatyzacja wyposażona jest w specjalny filtr, który usuwa zanieczyszczenia i kurz. Ponadto wiele nowocześniejszych modeli może posiadać również filtry plazmowe i odwadniające, których zadaniem jest dodatkowe uzdatnianie wdmuchiwanego powietrza. Jeżeli na filtrze zgromadzi się spora warstwa zanieczyszczeń, urządzenie będzie pracować z mniejszą wydajnością i jednocześnie wzrośnie zużycie energii. Zanieczyszczenia stają się też pożywką dla bakterii i drobnoustrojów. W skrajnych wypadach mogą powodować poważne choroby płuc.

Polecamy: Serwis klimatyzatorów domowych w Łodzi

Jak dbać o domowy klimatyzator?

Klimatyzację należy czyścić podczas domowych porządków oraz raz na jakiś czas przeprowadzać gruntowne czyszczenie z pomocą specjalistów.

Suchą szmatką należy regularnie przecierać wlot i wylot powietrza – niekiedy można użyć w tym celu letniej wody lub roztworu z mydłem. Należy też dbać o filtry zgodnie z zaleceniami producenta. Nowocześniejsze urządzenia posiadają na wyświetlaczu informację o tym, kiedy należy wyczyścić filtr. Zazwyczaj powinno się to robić raz na dwa tygodnie. Filtr należy odkurzyć lub uprać w letniej wodzie. Jeżeli regularne czyszczenie nie przynosi już efektów, powinno się wymienić go na nowy.

Gruntownym czyszczeniem klimatyzatorów zajmują się profesjonalne filtry. Przeprowadzają oni inspekcje przewodów i dobierają odpowiedni sposób ich wyczyszczenia. W tym celu wykorzystuje się między innymi szczotkowanie mechaniczne, które polega na odrywaniu specjalną szczotką zanieczyszczeń. Drugą ważną czynnością jest dezynfekcja klimatyzacji, czyli usunięcie wszystkich mikroorganizmów, które mogłyby pojawić się w jej wnętrzu.