Jednym z często diagnozowanych problemów u kobiet z niepłodnością jest niedrożność jajowodów. Aby ocenić, czy rzeczywiście jest to główna przyczyna problemów z zajściem w ciążę, wykonuje się badanie drożności jajowodów.

Jajowody mają szczególne znaczenie w procesie powstawania ciąży – to właśnie w tych kanałach łączących jajniki z macicą dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia się komórki jajowej z plemnikiem.

Jeśli jajowody są częściowo albo całościowo zablokowane, wówczas naturalne zapłodnienie nie jest najczęściej możliwe. Lekarz zaleca wtedy badanie drożności jajowodów.

Skąd bierze się niedrożność jajowodów?

Niedrożność jajowodów może mieć różne przyczyny. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • ciąża pozamaciczna
  • poronienia
  • endometrioza
  • choroby weneryczne
  • przebyte wcześniej operacje w rejonie jamy brzusznej, na przykład wycięcie wyrostka robaczkowego

Badanie drożności jajowodów – na czym to polega?

Gdy pojawiają się wskazania do wykonania badania na drożność jajowodów, wówczas najczęściej wykorzystuje się metodę sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia). Badanie to może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym albo w znieczuleniu ogólnym.

Podczas badania sono-HSG lekarz dokonuje oceny wyglądu jamy macicy oraz drożności jajowodów. Do pochwy wprowadza się cewnik z balonikiem, którym podaje się kontrast do szyjki macicy i jajowodów. Następnie lekarz wykonuje badanie USG – na monitorze można obserwować wtedy kształt oraz wielkość macicy i jajowodów oraz ocenić ich drożność.

W przypadku, gdy lekarz stwierdzi niedrożność, wówczas może przystąpić także do próby przywrócenia drożności jajowodów. Stosuje się wtedy odpowiednie mikro narzędzia. Powodzenie zabiegu najczęściej podnosi szanse na zajście w ciążę.

Badanie najczęściej przeprowadza się w pierwszej połowie cyklu, pomiędzy 8 a 12 dniem, czyli po ukończeniu krwawienia oraz przed owulacją. Przed badaniem lekarz ginekolog może zalecić także wykonanie określonych badań, w tym wymazów z pochwy oraz badań wirusologicznych.