Segregacja śmieci nie musi być kłopotem! Warto zatroszczyć się o środowisko naturalne i pamiętać o tym, by segregować swoje odpadki. Jak to zrobić? Sprawdź już teraz nasze praktyczne porady!

Metal i plastik, szkło, papier, a także odpady zmieszane – tak najczęściej wygląda podział na śmieci, gdy chcemy zacząć je segregować. Tak dużo kategorii nie oznacza jednak wcale, że segregowanie jest skomplikowane, a odpadki muszą zajmować dużo miejsca.

To, jak będziemy segregować odpady, zależy w szczególności od naszego miejsca zamieszkania – każda gmina czy miasto ma pod tym względem nieco inne wymagania. Dodatkowo, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym, najczęściej otrzymujemy worki do segregacji. Gdy natomiast mieszkamy w bloku, wtedy odpadki musimy wynosić na zewnątrz, do specjalnych kubłów.

Segregacja śmieci w domu

Gdy mamy dużo wolnego miejsca, na przykład w domu, wtedy najprostszym sposobem na segregowanie będzie wrzucanie śmieci do każdego worka osobno. Worki można trzymać wtedy w komórce, w piwnicy, w garażu, w spiżarni.

Aby było to jeszcze łatwiejsze, możemy zakupić specjalny stojak, który przeznaczony jest do umieszczenia w nim worków – każdego na inny rodzaj śmieci. Gdy worki się zapełnią, wystarczy je zawiązać, wyciągnąć ze stojaka i poczekać, aż zostaną odebrane.

Segregacja śmieci w mieszkaniu

Z kolei wtedy, gdy mamy mieszkanie, wydzielenie miejsca na odpadki segregowane może sprawić nam już więcej trudności. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie miejsca do segregacji w kuchni.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć specjalne pojemniki przeznaczone do segregowania różnych typów śmieci. Można umieścić je szufladzie w kuchni albo w zwykłej otwieranej szafce. Wtedy, gdy pojemnik się zapełni, po prostu wyciągamy go i opróżniamy przy koszu na konkretne odpady.

Zatem segregacja śmieci wcale nie musi być skomplikowana. Odpowiednio zorganizowane pojemniki czy worki na odpadki pozwalają na łatwe przechowywanie odpadków i tym samym możemy również przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.