Dobrze zaprojektowana kuchnia jest miejscem funkcjonalnym i komfortowym. Zarówno gotowanie w niej, jak i spożywanie posiłków okazuje się wtedy czystą przyjemnością. Jakich błędów należy unikać, dobierając oświetlenie w tym pomieszczeniu?

Nieodpowiednio oświetlona powierzchnia robocza

Po zadbaniu o oświetlenie ogólne kuchni – na przykład w formie plafonów lub żyrandoli – warto skupić się na powierzchniach roboczych. Równomierne i intensywne oświetlenie tych stref będzie bezpośrednio wpływać na komfort w trakcie przygotowania posiłków. Powierzchnie robocze to najczęściej takie miejsca jak blaty, zlewozmywak lub płyta indukcyjna. Gdy są słabo doświetlone, mogą sprawiać, że nadmiernie pochylamy się nad blatem albo sprawdzamy ważności produktów przy oknie.

Jak doświetlić te miejsca? Idealnie sprawdza się listwy LED lub halogeny punktowe umieszczone bezpośrednio nad powierzchnią roboczą. Przy ich wyborze warto zawracać uwagę na odpowiednią moc – optymalnym rozwiązaniem jest około 500 luxów. Wyśmienitą propozycją jest także oświetlenie podszafkowe. Nowoczesne modele pozwalają na regulowanie poziomu natężenia – w zależności od tego, czy w danym momencie pracujemy przy blacie, czy może zajmujemy się czymś innym.

Skupianie się jedynie na funkcjonalności

Chociaż myśląc o kuchni skupiamy się głównie na jej funkcjonalności, warto pamiętać, że powinno to być też miejsce, gdzie czujemy się dobrze i komfortowo. To właśnie do tego pomieszczenia udajemy się tuż po przebudzeniu, aby zaparzyć aromatyczną kawę lub wieczorem przed snem. Oświetlenie w kuchni powinno więc wprawiać nas w dobry nastrój.

Można to osiągnąć stosując żarówki, które różnią się temperaturą barwową. Błędem jest decydowanie się tylko na jedną barwę światła w danym pomieszczeniu. O wiele lepiej jest dostosować ją do potrzeb domowników. Żarówki w odcieniu białym i chłodnym najlepiej sprawdzą się o poranku – przybierają barwę wschodzącego słońca. Są idealnym sposobem na pobudzenie i dodanie pozytywnej energii. Natomiast wieczorem lepszym wyborem będzie oświetlenie utrzymane w żółtym odcieniu, który kojarzy nam się z zachodzącym słońcem. Będzie sprzyjało relaksowi i odprężeniu.