Czy lepiej ćwiczyć w grupie, a może zdecydować się na trening indywidualny? Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje oczekiwania. Czym kierować się w podejmowaniu swojej decyzji?

Aktualnie na siłowniach oraz w klubach fitness możemy zdecydować się na dwa główne rodzaje treningów, a mianowicie na:

  • trening indywidualny
  • trening grupowy

Każdy z tych treningów ma swoje plusy i minusy, dlatego w sytuacji, gdy nie wiemy, na co się zdecydować, warto rozważyć każdą opcję.

Trening indywidualny

Trening indywidualny ma wiele zalet. Może odbyć się wraz z trenerem personalnym, który podczas treningu całkowicie może poświęcić swój czas klientowi. Wówczas opracowuje dla niego indywidualny plan treningowy, który uwzględnia warunki, potrzeby oraz cele trenującego.

Dodatkowo, treningi indywidualne to większa motywacja – dzięki stałemu wsparciu trenera utrzymujemy poziom motywacji stale na wysokim poziomie, dlatego możemy jeszcze efektywniej dążyć do wyznaczonych celów.

Głównym minusem treningu indywidualnego z trenerem personalnym jest cena – za zajęcia z trenerem personalnym należy zapłacić więcej niż za trening grupowy, który odbywa się wraz z innymi trenującymi.

Oczywiście, możemy także wybrać trening indywidualny i trenować samodzielnie – bez pomocy trenera prsonalnego. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się wtedy, gdy posiadamy już podstawową wiedzę i doświadczenie, dlatego wiemy, jak trenować efektywnie, bezpiecznie.

Podczas samodzielnego treningu indywidualnego możemy sami dobierać odpowiednie ćwiczenia i narzędzia, wykonując zadania we własnym tempie. Na siłownię albo do klubu możemy przyjść też o dowolnej godzinie.

Trening grupowy

Druga propozycja to trening grupowy. Taki trening prowadzony jest przez trenera z większą grupą, która liczy najczęściej kilkanaście osób.

Trening grupowy wymaga stawienia się na miejscu w odpowiednim czasie, dlatego musimy przestrzegać wyznaczonych pór treningu. To ogranicza naszą swobodę, ale dla wielu osób może być dodatkową motywacją.

W wielu klubach sportowych mamy do wyboru treningi grupowe skoncentrowane na określonych celach – treningi odchudzające, poprawiające kondycję, skupione na danych partiach mięśniowych, efektach treningu, na przykład wzmocnieniu mięśni pośladków.

Cena treningu grupowego jest niższa niż treningu indywidualnego z trenerem personalnym. Możemy jednocześnie liczyć na wsparcie trenera, który pomoże nam w wykonywaniu ćwiczeń i doradzi, jak uzyskać jeszcze lepsze wyniki.