Leczenie kanałowe najczęściej kojarzymy z zaawansowaną próchnicą zębów. Warto jednak wskazać, że ten zabieg stomatologiczny prowadzony jest także w szeregu innych przypadków.

Endodoncja jest działem stomatologii, którego celem jest diagnozowanie i leczenie zapaleń miazgi zębowej i chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia endodoncji jest leczenie kanałowe.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, to procedura stomatologiczna, która polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, na ich oczyszczeniu, a następnie na wypełnieniu i zamknięciu korony zębowej.

Całe leczenie przeprowadza się najczęściej pod kontrolą radiologiczną, co pozwala na monitorowanie jego skuteczności. W gabinetach stosuje się także zaawansowane urządzenia, w tym mikroskopy operacyjne, endometry do mierzenia kanałów.

Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe pozwala na zachowanie zęba, a tym samym eliminuje konieczność jego ekstrakcji i wykonania protezy albo implantu zębowego.

Leczenie kanałowe – wskazania

Najczęściej leczenie kanałowe prowadzone jest w przypadku poważnych chorób miazgi zębowej wynikających z próchnicy. Głębokie ubytki próchnicze mogą prowadzić wtedy do martwicy miazgi zęba.

Wśród wskazań do leczenia kanałowego znajduje się także złamanie albo zwichnięcie zęba – wówczas zęba nie trzeba usuwać.

Dodatkowo, procedura ta stosowana jest ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony czy mostu protetycznego. Przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala na zmniejszenie ryzyka infekcji zęba i przedłuża trwałość takich uzupełnień protetycznych.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne na NFZ u osób dorosłych możliwe jest tylko dla zębów przednich – wszystkich siekaczy i kłów. W przeciwnych przypadkach trzeba zapłacić za nie samodzielnie w prywatnym gabinecie.

Za leczenie kanałowe zapłacimy dość dużo – cena ta jest wynikiem stopnia skomplikowania tej procedury. Cena zależna jest głównie od liczby kanałów zębowych – im więcej, tym będzie ona wyższa. Musimy liczyć się z kosztem od około 300 do nawet ponad 1000 złotych.