Przędze i sznurki w rolnictwie najczęściej produkuje się z tworzyw sztucznych. W tym celu głównie wykorzystuje się polipropylen (PP), którego właściwości pozwalają na uzyskanie optymalnych parametrów wytrzymałościowych, a tym samym powodują, że wykonane z niego wyroby mają tak szerokie zastosowanie.
Polipropylen jest jednym z najczęściej spotykanych tworzyw sztucznych o bardzo szerokim zastosowaniu w różnych branżach.
Także jest on używany w rolnictwie, między innymi przy zbiorach, a także przy przechowywaniu plonów. Z polipropylenu produkowane są w głównej mierze przędza i sznurek polipropylenowy, a także różnego rodzaju worki.
Właściwości przędzy i sznurka polipropylenowego:
- elastyczny i miękki
- wysoce odporny na rozerwanie oraz ścieranie
- wodoodporny
- niepodatny na pleśnienie
- odporny na działanie kwasów, zasad, soli, rozpuszczalników organicznych
- stabilizacja UV – większa odporność na działanie promieniowania słonecznego
- lekki w zestawieniu z innymi włóknami z tworzyw sztucznych
- bezpieczny dla środowiska naturalnego – możliwość recyklingu
- przystępna cena
Te właściwości powodują, że przędza i sznurek polipropylenowy są obecnie często spotykane w gospodarstwach rolnych, a także używane są w ogrodnictwie.
Zastosowanie przędzy i sznurka polipropylenowego
Przędza i sznurek polipropylenowy mogą być stosowane zarówno maszynowo – w maszynach rolniczych, jak również ręcznie.
Najczęściej wyroby tego rodzaju używane są w prawach niskiego i wysokiego stopnia zgniotu, w prasach belkujących słomę, siano oraz zielonki, w snopowiązałkach, przy wiązaniu worków oraz przy podwiązywaniu pędów.
Sznurki polipropylenowe, które sprzedawane są jako sznurki rolnicze oraz sznurki ogrodnicze, oferowane są w różnych średnicach, dzięki czemu można dopasować je indywidualnie do konkretnych prac wymagających wiązania czy podwiązywania.
Zatem przędza i sznurek polipropylenowy to sprawdzony wybór do wielu różnych prac rolniczych, a także ogrodniczych – zapewniają maksymalną wytrzymałość i posiadają wszechstronne zastosowanie.