Lampy wiszące potrafią wprowadzić do wnętrza romantyczny i przytulny nastrój. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – jednak najlepiej prezentują się nad stołem w kuchni lub salonie. Jakie są rodzaje lamp wiszących i na który model warto się zdecydować?

Tradycyjne żyrandole sufitowe

Żyrandol to doskonały wybór do eleganckiego salonu. Najczęściej wyposażony jest w kilka żarówek, dzięki czemu zapewnia wystarczającą ilość światła. Może posiadać kilka ramion, które zakończone są abażurem lub kloszem, co pozwala na regulację jasności światła. Jeżeli chcemy stworzyć romantyczną atmosferę, wystarczy zapalić tylko połowę żarówek. W mieszkaniach utrzymanych w stylu pałacowym lub glamour warto postawić na modele utrzymane w złotym odcieniu i ozdobione subtelnymi kryształami. Natomiast we wnętrzach minimalistycznych sprawdzą się żyrandole bezkloszowe.

Pojedyncza lampa wisząca z kloszem

Taki rodzaj lampy najlepiej odnajdzie się nad stołem. Warto postawić na modele z nieprzepuszczającym światła kloszem, który jest zamknięty od góry. W ten sposób światło będzie skierowane bezpośrednio w dół. Lampa powinna oświetlać cały blat. Jeżeli stół jest duży – najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dwie lub nawet trzy lampy wiszące zamontowane szeregowo. Taki rodzaj oświetlenia pozwoli nam uzyskać klimatyczne i lekko przytłumione światło – idealne na romantyczną kolację we dwoje. Wybierając tego typu lampę, warto pamiętać o zasadzie – im większy klosz, tym bardziej rzuca się ona w oczy.

Wiszące lampy z półprzezroczystymi kloszami

Modele z półprzezroczystymi kloszami to bardzo nowoczesne propozycje. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – zarówno w salonie, kuchni, sypialni, jak i łazience. Chociaż światło takiej lampy wiszącej skierowane jest w dół, transparenty klosz – najczęściej wykonany ze szkła, pozwala na optymalne oświetlenie całego pomieszczenia. Dobierając lampę do wnętrz utrzymanych w industrialnym stylu, warto postawić na metalową oprawę. Natomiast okrągłe klosze sprawdzą się w mieszkaniach utrzymanych w stylu retro.