Każde gospodarstwo domowe produkuje śmieci. Dzisiaj duży nacisk kładzie się na ich segregację oraz przetwarzanie, aby w ten sposób zmniejszyć obciążenie dla środowiska naturalnego. Mogą pomóc nam w tym specjalne worki na śmieci.
Plastikowe worki najlepiej nadają się na odpadki – są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, nie przepuszczają wilgoci. Do dyspozycji mamy różne typy worków na śmieci. Co wybrać?
Worki na śmieci – rodzaje materiałów na worki
Worki przeznaczone na śmieci mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Ich typ wpływa także na konkretne właściwości worków, w tym ich wytrzymałość.
Do produkcji najczęściej stosuje się polietylen – popularne tworzywo sztuczne, które w zależności od metody produkcji może być podzielone na dwie kategorie:
- HDPE – przeznaczony jest do produkcji cienkich worków, które są mniej odporne na zniszczenia, na przykład popularnych woreczków na warzywa.
- LPDE – wykonane z niego worki są bardziej odporne i wytrzymałe, dlatego można umieszczać w nich także cięższe odpady.
Worki na śmieci zmieszane
Śmieci zmieszane, czyli te, które nie mogą być poddane procesowi recyklingu, możemy umieszczać w różnych rodzajach worków.
Worek na śmieci dopasowujemy wtedy najczęściej do rodzaju kosza na śmieci, a dokładnie do jego pojemności. Na mały kosz wielkości wiaderka polecane są worki o pojemności 35 litrów, z kolei na te większe o pojemności 50 litrów.
Worki powinny być wykonane z nieco grubszego materiału, zwłaszcza wtedy, gdy odpady wyrzucane do kosza często są cięższe. Worek może mieć także uszy do zawiązywania lub specjalną tasiemkę do przewiązania.
Rodzaje worków na śmieci do segregacji
Worki na śmieci mogą ułatwić nam także segregację odpadów. W tym celu wykorzystuje się worki o różnych kolorach:
- Worki niebieskie – papier, kartony.
- Worki zielone – szkło.
- Worki żółte – plastiki i metale.
Każde miasto czy gmina może posiadać nieco inne zasady segregacji śmieci.
Specjalne worki na odpady
W użyciu znajdują się także worki na odpady o szczególnym przeznaczeniu, na przykład na odpady medyczne, na gruz, na odpady budowlane czy worki biodegradowalne.
Artykuł powstał przy współpracy z producentem worków na śmieci