Jesteś na etapie aranżacji swojej nowe kuchni? A może chcesz dokonać metamorfozy obecnego wystroju wnętrza? Z pewnością zastanawiasz się, co położyć na podłogę oraz ściany w tym pomieszczeniu. Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ kuchnia to cześć domu rządząca się swoimi sprawami. Przede wszystkim dlatego, że często panują w niej duże temperatury oraz wysoki poziom wilgoci. Ściany i podłogi narażone są też na zabrudzenia, dlatego powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Poznaj nasze propozycje na atrakcyjne i funkcjonalne wyposażenie kuchni.

Dlaczego warto postawić na płytki w kuchni?

Płytki już od wielu lat królują w kuchniach i jadalniach. Nic dziwnego! To naprawdę praktyczne rozwiązanie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że z łatwością można usunąć z nich rozlaną wodę czy inne płyny – w przeciwieństwie do drewna, które chłonie wilgoć, a nawet pod jej wpływem ulega odkształceniu. Co więcej, utrzymanie w schludnym stanie płytek kuchennych nie jest wymagające – nie potrzebujesz do tego specjalnych środków, wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką z płynem. W dodatku ceramika doskonale radzi sobie z wysokimi temperaturami oraz ostrymi preparatami do czyszczenia. Możesz być pewny, że będzie prezentować się nienagannie nawet po wielu latach.

Jakie płytki wybrać?

Standardowym rozwiązaniem są płytki o boku 10 cm. W nowoczesnych wnętrzach warto sięgać po większe formaty – nawet takie o długości 80 cm. W przestronnych kuchniach szczególnie sprawdza się płytki imitujące kamień lub drewno. Natomiast w nieco bardziej dekoracyjnych oraz klasycznych pomieszczeniach lepszym wyborem będzie ściana wykończona mozaiką. Innowacyjne propozycje nie ograniczają się jedynie do fotorealistycznego nadruku, ale potrafią dawać złudzenia dotykowe dzięki specjalnym powłokom zewnętrznym. Tradycyjnym kształtem płytek kuchennych jest kwadrat, ale warto pamiętać, że nie jest on jedyną opcją – z powodzeniem możemy postawić na prostokątne płytki w typie metro, portugalskie azulejos czy też wielobarwne modele w stylu marokańskim, które wprowadzą do wnętrza nieco orientalnej kultury.