Chcesz mieć możliwość otworzenia furtki, szafki, bramy czy drzwi wejściowych bez konieczności zbliżania się do nich? Powinieneś więc zainwestować w elektrozaczep bezprzewodowy lub przewodowy. Jaka jest zasada działania tego typu urządzeń? Co to jest elektrozaczep do drzwi? Jakie są rodzaje tych produktów? Przeczytaj stworzony przez nas poradnik i dowiedz się wszystkiego, co jest Ci potrzebne. Zapraszamy do zagłębienia się w świat tych bardzo przydatnych technologii.

Dobry elektrozaczep – co to jest?

Każdy z produktów omawianego typu to elektromagnetyczne urządzenie umieszczone w obudowie (niesymetrycznej bądź symetrycznej). Jego zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi zdalnego otwierania bramy wjazdowej do garażu, drzwi wejściowych do domu czy furtki znajdującej się w ogrodzeniu posesji. Mówiąc inaczej, elektrozaczep z blokadą to ważna część tworzonych przez nas systemów kontroli dostępu do określonych miejsc.

Istnieje kilka rodzajów powyższych produktów. Pierwszy, najpopularniejszy, to elektrozaczep awersyjny. Zwalnia on blokadę wejścia poprzez zapewnienie dopływu do niej prądu. Gdy na zaciskach zasilającej cewki pojawia się impuls elektryczny, zamek zostaje od razu otwarty. Jego przeciwieństwem jest elektrozaczep rewerysyjny. Z jego pomocą drzwi czy furtka zostają otwarte tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dochodzi do zaniku, odcięcia napięcia elektrycznego. Jest to kluczowe zwłaszcza w tych systemach otwierania i zamykania, które są wyjściami awaryjnymi, ewakuacyjnymi.

Wśród nowoczesnych produktów typu awersyjnego spotkamy między innymi elektrozaczep z pamięcią. Co to oznacza? Mówiąc w skrócie: gdy podajemy do systemu impuls elektryczny (naciskamy odpowiedni przycisk w unifonie), zostaje on zapamiętany aż do chwili otwarcia drzwi. Blokada zapadki jest ponownie uruchamiana automatycznie dopiero po zamknięciu drzwi.

Warto również wspomnieć o tym, czym jest elektrozaczep bezprzewodowy. Jest to urządzenie, w którym nadajnik z odbiornikiem łączone są za pomocą odpowiedniego sygnału radiowego, bez konieczności używania przewodu. Takie rozwiązania spotkamy na przykład w domofonach bezprzewodowych czy bezprzewodowych systemach otwierania i zamykania bram. Krótko rzecz ujmując, powyższe urządzenie to elektrozaczep na pilota bezprzewodowego.

Patrząc pod kątem zasilania omawiane produkty dzielą się na elektrozaczep 12 V AC/DC oraz na elektrozaczep 24 V AC/DC. Pierwszy z rodzajów jest zdecydowanie bardziej popularny od drugiego z wymienionych. Oba typy zasilane są prądem stałym oraz zmiennym.