Ilość paneli fotowoltaicznych, których zamierzamy użyć jako źródła energii niezbędnej do zasilenia klimatyzatora domowego uzależniona jest od mocy klimatyzatora oraz czasu działania w ciągu roku. Pierwszym krokiem jest oszacowanie realnego zapotrzebowania na prąd i wykonanie takiej instalacji, która pokryje je w całości lub z pewną nadwyżką, jeśli tylko w przyszłości zwiększy się ono je jeszcze bardziej, na skutek zmiany struktury ogrzewania itp. np. przechodząc w całości na ogrzewanie elektryczne). Czy warto łączyć klimatyzację domową z fotowoltaiką?
Każde urządzenie elektryczne ma swoją etykietę efektywności energetycznej, z której można zapoznać się z rocznym lub dobowym poborem energii w trybie chłodzenia/ogrzewania. Możemy również je odczytać z karty katalogowej z danych technicznych urządzenia, w opcji poboru mocy minimalnej, nominalnej, maksymalnej.
Łączne wykorzystywanie klimatyzacja z fotowoltaiką ma charakter uniwersalny, przydatny nie tylko w czasie panowania wysokich temperatur. Większość klimatyzatorów posiada funkcję grzania, która umożliwia za darmo dogrzewanie mieszkania w czasie chłodniejszych dni okresów przejściowych, gdy temperatury wykazują duże wahania. Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zamontowanie pełnowymiarowej fotowoltaiki dla domu, która oprócz klimatyzacji, zasili większość domowych urządzeń, obniżając całkowite rachunki.
Omawiane połączenie ma zalety w postaci: wygody- dostosowania temperatury w pomieszczeniu do preferencji bez wysiłku; zdrowszego powietrza- nowoczesne klimatyzatory posiadają funkcje, poprawiające jakość powietrza- odświeżają je, filtrują, dbają o optymalną wilgotność i uniemożliwiają namnażanie się bakterii i grzybów; uniwersalności; większej opłacalności instalacji PV- klimatyzacja pobiera energię wtedy, gdy jest ona produkowana przez instalację, zwiększa autokonsumpcję, poprawia opłacalność całej inwestycji.