Na materiale kanapy w pokoju gościnnym lub sypialni opada kurz. Najpierw jest go niewiele, ale z czasem staje się zauważalny, gdyż kolor materiału staje się ciemniejszy. Materiał kanapy w salonie ma dużo gorzej – w jego strukturach oprócz kurzu znajdują się okruchy jedzenia, zaschnięte plamy, bakterie, roztocza, a czasem sierść zwierząt. Kanapa z materiału wymaga odświeżenia! Jak się do tego zabrać?

Usuwanie okruchów z kanapy z materiału

By usunąć okruchy i wszelkie inne stałe zanieczyszczenia (sierść zwierząt) tkwiące w strukturach tkaniny i w zakamarkach kanapy, należy ją bardzo starannie odkurzyć. W tym celu warto ją rozłożyć.

Usuwanie plam

Widoczne na tkaninę plamy można usunąć za pomocą domowych środków tj. soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, mąka ziemniaczana lub gotowych preparatów do usuwania plam (działanie środka warto sprawdzić na niewidocznej części kanapy). Nowoczesne kanapy posiadają tkaniny z warstwą hydrofobową – w takim przypadku do usunięcia plam wystarczy woda i miękka ściereczka.

Pranie kanapy materiałowej

Jeśli kanapa wymaga solidnego odświeżenia, zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom oferującym pranie kanap. Firmy zajmujące się praniem tapicerek posiadają nie tylko specjalne i skuteczne preparaty, ale także specjalistyczny sprzęt (odkurzacz piorący), który szybko i skutecznie odświeży tkaninę oraz skróci czas jej schnięcia do minimum. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne pranie, warto poznać kilka zasad, które uczynią proces pranie szybkim i skutecznym:

  • pranie na sucho – rozsypać na powierzchni materiału sodę oczyszczoną, wetrzeć ją za pomocą miękkiej szczotki i zostawić na kilka godzin (minimum godzinę), po czym dokładnie odkurzyć,
  • pranie na mokro – jeśli zamierzamy użyć domowych środków, wystarczy zmieszać wodę z płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania, w przypadku silnych zabrudzeń – wodę z sodą oczyszczoną. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie profesjonalnych środków chemicznych, warto zapoznać się ze wskazówkami producenta, a nim przystąpimy do właściwego prania, dobrze jest sprawdzić działanie preparatu na tkaninie w niewidocznym miejscu. W jednym i w drugim przypadku do czyszczenia należy użyć wilgotnej, dobrze odciśniętej gąbki lub delikatnej ściereczki. Materiał czyścić długimi, okrężnymi ruchami, uważając, by nie przemoczyć materiału, ponieważ może to spowodować powstanie nieestetycznych plam. Zdejmowane elementy kanapy można, stosując się do wytycznych producenta, wyprać w pralce.

Regularne odświeżanie tapicerki pozwoli na utrzymanie dobrego i świeżego wyglądu kanapy przez długie lata.