Zamki elektromagnetyczne są coraz częściej wykorzystywanym elementem systemów kontroli dostępu – zarówno w domach i osiedlach prywatnych, jak i firmach. Chociaż ich budowa nie jest zbyt skomplikowana, to ich rola jest nie do przecenienia i naprawdę trudno wyobrazić sobie wiele systemów. Równocześnie ich wykorzystanie jest proste i wystarczy wygenerowanie odpowiedniego sygnały, aby dostać się do wnętrza. A jakie są najważniejsze rodzaje zamków elektromagnetycznych?

Zamki elektromagnetyczne – jak działają?

Takie zamki najczęściej składają się z elektromagnesu przymocowanego do ściany lub ościeżnicy i metalowego elementu umocowanego na ruchomym skrzydle drzwi. Kiedy w elektromagnesie pojawia się impuls elektryczny, pole magnetyczne przyciąga metalowy element, uniemożliwiając otwarcie drzwi czy bramy. Kiedy napięcie zanika (na skutek impulsu lub braku prądu), taki zamek natychmiast się otwiera – co jest kluczowe ze względów bezpieczeństwa, np. w obiektach użyteczności publicznej. To właśnie odróżnia je od elektrozaczepów, które potrzebują sygnału elektromagnetycznego do otwarcia drzwi. Jednak niezależnie od wybranego rozwiązania, zamki elektromagnetyczne są łatwe w obsłudze i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, a także pozwalają na łatwe pozbycie się kluczy i zastąpienie ich kartami magnetycznymi, czytnikiem PIN czy odcisku palca.

Rodzaje zamków elektromagnetycznych

W uwagi na relatywnie prostą budowę, zamki elektromagnetyczne nie mają zbyt wielu wersji i modeli, za to znajdują całe mnóstwo zastosowań. Wśród najchętniej wybieranych rodzajów zamków elektromagnetycznych wymienić można pchające lub ciągnące. Pomimo przystosowania do pracy z różnymi systemami i w instalacjach o różnych napięciach, napięcie samego elektromagnesu wynosi 12V, dzięki czemu jest on bezpieczny dla korzystających z niego osób. Główne różnice sprowadzają się do wymiarów, wagi, sposobu zainstalowania czy dodatkowych funkcji – również z zakresu bezpieczeństwa. Dzięki temu można w niemal dowolnym miejscu zastosować zamki elektromagnetyczne i mieć pewność, że będą działały zgodnie z oczekiwaniami.

Zamki elektromagnetyczne – bez nich trudno wyobrazić sobie bezpieczeństwo

Dzisiaj coraz trudniej obejść się bez zamków elektromagnetycznych. Bloki, budynki użyteczności publicznej, szkoły, urzędy, biura – w każdym z tych miejsc nie do przecenienia jest wygoda i pewność działania, które oferują zamki elektromagnetyczne. Dlatego warto dopasować model do swoich potrzeb i cieszyć się możliwościami, jakie oferują.