Teoretycznie każdy z nas wie, czym jest i do czego służy maska przeciwgazowa z filtrem. Na co dzień używają jej chociażby strażacy, dla których jest to jeden z podstawowych środków ochrony osobistej. Oczywiście jest to produkt niezbędny także dla wszystkich innych osób, które pracują w miejscach, w których występuje ryzyko zanieczyszczenia dróg oddechowych przez różnego typu gazy. Gdy jednak sami chcielibyśmy wybrać dla siebie powyższe akcesorium, trzeba dokładnie odpowiedzieć na pytanie: jaką maskę przeciwgazową kupić. Spotkamy bowiem różne typy, mające zróżnicowane parametry. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

Maski przeciwgazowe – rodzaje

Pierwszy podział powyższych produktów dotyczy tego, czy zapewniają one wyłącznie filtrację powietrza z otoczenia, czy też zupełnie izolują nas od niego. Patrząc pod tym kątem wyróżniamy maski przeciwgazowe filtracyjne oraz izolacyjne. Pierwsze z nich są dedykowane do miejsc, w których powietrze zanieczyszczone jest stosunkowo dużymi cząsteczkami gazów. Dzięki temu, że filtracyjna maska przeciwgazowa posiada specjalistyczny filtr, niechciane cząsteczki zostaną tu skutecznie wyłapane zanim dotrą do naszego układu oddechowego. Większość z tych modeli posiada wbudowaną membranę, dzięki której użytkownik może dość swobodnie komunikować się z najbliższym otoczeniem.

Zupełnie inaczej działają maski przeciwgazowe izolacyjne. W nich zewnętrzne powietrze nie dostanie się do naszych płuc. Ich integralną częścią jest bowiem butla lub worek z tlenem. Maska z butlą połączona jest za pomocą elastycznego wężyka. Ich integralną częścią jest także pochłaniacz przetwarzający wydychane przez nas parę wodną i dwutlenek węgla w czysty tlen. Dzięki temu izolacyjne maski przeciwgazowe mogą być używane nawet w bardzo ekstremalnych warunkach, gdy powietrze jest mocno zanieczyszczone gazami.

Jeśli chodzi o to, jaką część naszej twarzy chronią omawiane artykuły, wyróżnić należy półmaski przeciwgazowe oraz wersje pełnotwarzowe. Wersje określane jako półmaski zabezpieczą nasz nos oraz usta, nie chronią jednak wzroku. Używa się ich zwłaszcza do pracy z pyłami i innymi zawiesinami, czyli na przykład podczas piaskowania czy lakierowania. Maska przeciwgazowa pełna chroni natomiast wszystkie wrażliwe miejsca na twarzy (oczy, usta, nos), dzięki czemu można jej używać podczas działań w zdecydowanie trudniejszych warunkach pracy. Ważne jest tu to, by okulary zapewniały odpowiednio szeroki kąt widzenia, co znacznie ułatwi prowadzenie niezbędnych działań.