W obecnych czasach większość użytkowników samochodów nie potrafi sobie wyobrazić jazdy w upalne dni bez włączonej klimatyzacji. Stała się ona niezbędnym elementem wyposażenia aut i często jej obecność np. przy zakupie samochodu używanego jest czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego egzemplarza. Warto jednak pamiętać, że użytkowanie klimatyzacji wiąże się z pewnymi czynnościami, które obowiązkowo i regularnie należy wykonywać, aby zachowała ona sprawność i była bezpieczna dla zdrowia użytkowników. Jedną z nich jest odpowiednia konserwacja oraz wymiana elementu o nazwie osuszacz klimatyzacji.

Do czego służy osuszacz do klimatyzacji?

Osuszacz do klimatyzacji nazywany jest też filtrem osuszającym i stanowi niezwykle istotny element całego systemu chłodzącego w samochodzie. Jego zasadniczą rolą jest wyłapywanie wilgoci, co służy zabezpieczeniu klimatyzacji przed jej nadmiarem. Osuszacz w klimatyzacji pełni klika zasadniczych funkcji. Jest pojemnikiem na zapas czynnika chłodzącego zapewniając jego stały dopływ do parownika, a także jest elementem odpowiedzialnym za jego odwadnianie, aby nadmiar wilgoci nie uszkadzał metalowych elementów czy też nie zaburzał pracy parownika. Dodatkowo przechwytuje cząstki stałe, jak osady czy brud, chroniąc w ten sposób podzespoły, jak zawór rozprężony, przed trwałymi uszkodzeniami. Dodatkowo w niektórych modelach klimatyzacji, takie osuszacze klimatyzacji posiadają specjalny czujnik do kontroli ilości czynnika chłodzącego w układzie.

Wymiana osuszacza klimatyzacji

Osuszacze klimatyzacji samochodowej mogą ulegać awariom, jak również zapchaniu, czego przejawem jest spadek wydajności całego systemu chłodzącego. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana osuszacza w profesjonalnym serwisie. W pierwszej kolejności cały układ klimatyzacyjny musi zostać opróżniony z czynnika chłodzącego i dopiero wówczas można przystąpić do usunięcia filtra i jego obudowy, a następnie zamontowania zamiast niego nowego osuszacza. W następnej kolejności napełnia się system czynnikiem chłodzącym i kontroluje szczelność. Kiedy jeszcze wymiana osuszacza klimatyzacji jest niezbędna? Otóż należy go wymieniać mniej więcej co dwa lata, ponieważ po tym okresie nie jest już zdolny do przyjęcia kolejnej dawki wilgoci i nie spełnia swojej funkcji, co pociąga za sobą możliwość uszkodzenia całego układu. Koszt samego filtra, jak i jego wymiany zależy od różnych czynników, przede wszystkim marki i modelu samochodu, ale także miejsca, w którym jest on zamontowany i konieczności demontażu przy okazji jego wymiany wielu innych elementów samochodu.