Soda oczyszczona, tani, bezpieczny, powszechnie dostępny związek chemiczny o uniwersalnym zastosowaniu, cieszy się ogromną popularnością wśród zwolenników naturalnych i ekologicznych środków czyszczących. Lekko żrąca substancja skutecznie oczyszcza powierzchnie z zabrudzeń (ma właściwości ścierne), neutralizuje kwasy, pochłania tłuszcze, wilgoć i nieprzyjemne zapachy (nie wszystkie, ale poradzi sobie m.in. z nieświeżą wonią papierosów).

Soda oczyszczona a tkaniny

Sodę oczyszczoną wykorzystuje się do przywracania dobrego wyglądu wszelkiego rodzaju materiałom – dzięki jej działaniu ubrania, firanki odzyskują biel, a tapicerki i obicia – świeży, prawie jak nowy wygląd. Sodę można użyć do prania na sucho i na mokro.

Soda a pranie tapicerki na sucho

To prosty, szybki, nie wymagający dużego nakładu pracy sposób prania. Jedną z jego najważniejszych zalet jest to, że po zakończeniu procesu, mebel, kanapa, dywan jest suchy i od razu nadaje się do użytkowania. Jak wyczyścić tkaninę? Najpierw powierzchnię materiału należy pozbawić zanieczyszczeń typu kurz, okruchy. Następnie na materiał rozsypać sodę oczyszczoną i  okrężnymi ruchami wetrzeć ją za pomocą czystej, suchej i miękkiej szczotki lub ściereczki. Po upływie kilku godzin (najlepiej sodę pozostawić na tkaninie przez całą noc), dokładnie odkurzyć.

Soda a pranie tapicerki na mokro

W przypadku niewielkich i pojedynczych zabrudzeń bardzo dobrze sprawdzi się roztwór sporządzony z sody oczyszczonej i wody, który potrafi zdziałać cuda – papka nałożona na plamę nie tylko usunie zabrudzenie, ale także pozbawi tkaninę zapachów. By usunąć większe zabrudzenia tapicerki, sodę oczyszczoną należy zmieszać z wodą i z sokiem z cytryny (2 litry ciepłej wody, 2 łyżeczki sody i sok z jednej cytryny). Tak przygotowanym roztworem nasączyć ściereczkę i przetrzeć kanapę długimi, okrężnymi ruchami. Gdy tapicerka wyschnie, warto całość dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się resztek sody. Sodę oczyszczoną można łączyć z różnymi substancjami i płynami – podobnie dobre efekty w usuwaniu zabrudzeń daje wymieszanie jej z octem i wodą (½ szklanki octu i ¼ szklanki wody oraz ¼ szklanki sody oczyszczonej). Po 15 minutach działania roztworu, odplamiane miejsce należy zmyć wodą.

Soda oczyszczona pomaga odświeżyć tapicerkę kanapy – należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to substancja idealna. Przed wypraniem całej tapicerki, warto sprawdzić jej działanie na niewidocznej części mebla, by efektem prania nie były nieestetyczne odbarwienia i ślady.