Jedną z najnowszych i najbardziej atrakcyjnych form organizacyjnych spółek jest mała spółka akcyjna. Wielu przedsiębiorców upatruje w niej możliwość wykorzystania potencjału osoby prawnej przy ograniczonych kosztach i wymaganiach prawnych. Jednak okazuje się, że nie do końca oczekiwania te zostaną spełnione – m.in. z powodu konieczności prowadzenia pełnej księgowości. Jakie niesie to ze sobą obowiązki? Czy w taki razie PSA jest rzeczywiście atrakcyjnym rozwiązaniem?

Prosta spółka akcyjna – dla kogo?

Prosta spółka akcyjna jest specjalną formą organizacyjną, opracowaną głównie z myślą o nowych biznesach, np. start-upach. Oferuje im znacznie prostsze wchodzenie na rynek oraz ewentualne sprzedawanie udziałów w rozwijającym się przedsiębiorstwie. Do jej założenia wystarczy kapitał w wysokości 1 złotego, co jest znacznym ułatwieniem w porównaniu z dotychczasowymi wymaganiami stawianymi spółkom akcyjnym czy spółkom z o.o. Taką spółkę może założyć jedna lub kilka osób – wnosząc kapitał zakładowy w postaci pieniędzy lub niegotówkowych aktywów, które muszą jednak być wycenialne. Takie podejście ułatwia rozszerzanie liczby udziałowców i dodawanie kolejnych członków do zespołu.

Uproszczenia i wyzwania

Ustawodawca znacząco uprościł procedury związane z zakładaniem prostej spółki akcyjnej. Wyraźnie uproszczone zostały wymagania formalne i finansowe, a cały proces można przeprowadzić w 100% online. Również decyzje dotyczące rozwoju firmy (spotkania zarządu) mogą odbywać się w całości przez internet, co ułatwia wspólną pracę osobom z różnych części globu.

Z drugiej jednak strony ustawodawca nie zdecydował się na uproszczenia w przypadku księgowość spółek, co może okazać się piętą achillesową tej formy działalności kapitałowej. Prosta spółka akcyjna jest osobą prawną, co automatycznie nakłada na nią obowiązki rozliczania VAT, CIT oraz prowadzenia pełnej księgowości. Chociaż więc samo złożenie spółki jest bardzo proste, to jej prowadzenie nadal obarczone jest sporą liczbą formalności i dokumentacji, co jest czasochłonne i kosztowne – prawdopodobnie odbije się to na popularności tego rozwiązania.