Elewacja, czyli zewnętrzna powierzchnia ściany budynku może być wykonana z różnych typów materiałów. Na co warto się zdecydować?

Do wykonania elewacji budynku można zastosować różne materiały. Ich dobór ma wpływ nie tylko na wygląd budynku, ale również na szereg innych jego parametrów, w tym na wytrzymałość czy ochronę przed ucieczką ciepła.

Najpopularniejsze rodzaje elewacji:

  • elewacje tynkowe
  • elewacje z płytek klinkierowych
  • elewacje drewniane
  • elewacje z kamienia naturalnego

Jeśli chcemy dobrać odpowiednią elewację dla domu jednorodzinnego, powinniśmy dobrać taki typ elewacji, który łączy w sobie estetykę, trwałość oraz izolację. Co wybrać?

Elewacje tynkowe

Domy jednorodzinne najczęściej wykańcza się elewacjami tynkowymi. Tynki dzielimy na różne kategorie, w tym na akrylowe, silikatowe, mineralne, silikonowe, które różnią się pomiędzy sobą odpornością oraz wyglądem. Tynki te można malować także na różne kolory z wykorzystaniem farb elewacyjnych.

Elewacje z płytek klinkierowych

Płytki, a także cegły klinkierowe świetnie komponują się z tradycyjnym oraz z nowoczesnym budownictwem. Są dostępne w wielu różnych wariantach kolorystycznych do wyboru. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także poprawiają parametry termoizolacyjne domu.

Elewacje drewniane

Drewno jest dzisiaj wybierane coraz rzadziej. Wykonane z niego elewacje mogą jednak nadać budynkowi wyjątkowy wygląd. Do wykonania takich elewacji wykorzystuje się gównie specjalnie wyprofilowane deski, które poddawane są także procesowi impregnacji, aby były zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi.

Elewacje z kamienia naturalnego

Elewacje te są bardzo efektowne, ale spotykane rzadko ze względu na ich wysoki koszt wykonania. Najczęściej kamienie, na przykład piaskowiec, granit, łupek, dolomit, wapień wykorzystywane są do wykończenia elementów elewacji.

To tylko cztery najbardziej popularne rodzaje elewacji stosowanych do domów jednorodzinnych. Możemy spotkać się także z innymi materiałami, na przykład z cegłą, deskami kompozytowymi, sidingiem.